Vlasnici firmi najčešće nisu psiholozi, a nisu ni stručno osposobljeni za selekciju kadrova. Zbog toga često imaju problem prilikom privlačenja i odabira pravih kandidata. Zato je na ovom BusinessBOX-u naš gost bila Ljiljana Varga, iskusni HR stručnjak, master poslovne psihologije i vlasnica psihološkog savetovališta, centra za komunikaciju i lični razvoj – „Centar promena”.
Pogledajte ceo vebinar na temu „Kako zaposliti pravu osobu za vašu firmu – sa Ljiljanom Vargom „
Na vebinaru smo pričali
Pravom HR menadžeru potrebno je 5-10 sekundi da prođe kroz CV i odluči o „sudbini“ kandidata. Prvo što se gleda jeste da li osoba odgovara uslovima konkursa. S obzirom na to da danas ljudi pokušavaju da dobiju posao na bilo koji način, kompanije dobijaju veliki broj prijava koje ne odgovaraju uslovima. Broj prijava obično zavisi od radnog mesta. Kada se traže visokokvalifikovani kadrovi bude i 500-600 prijava, a kada se radi o pozicijama za koje se traže niskokvalifikovani, onda taj broj prelazi 1.000. Zbog ogromnog broja prijava, za poslodavca je važno da je izvršio dobru pripremu i napisao kvalitetan i tačan opis posla. To je osnovni preduslov za pravilnu selekciju primljenih biografija i olakšan dalji tok procesa.
Jako je važno da poslodavac pre nego što krene u proces selekcije ima jasnu sliku toga šta traži i šta očekuje od novog radnika.
Dobar CV i propratno pismo Vas ističe
U biografiji se prvo gleda obrazovanje, a zatim i radno iskustvo. Međutim, ako je CV jako dobar, onda obrazovanje nije u prvom planu jer osoba ima relevantno radno iskustvo koje je kvalifikuje za tu poziciju. Propratna i motivaciona pisma mogu da budu jako dobar pokazatelj u procesu selekcije, međutim poslodavac često nema vremena da čita toliku količinu sadržaja pa motivaciju kandidata proverava na samom intervjuu. Propratno pismo presudno je za one kandidate koji po biografiji ne odgovaraju u potpunosti poziciji. Za poslodavca nisu relevantni podaci koji nisu vezani za profesionalno iskustvo i obrazovanje (a koji se često nađu u biografijama kandidata) poput bračnog statusa, broja dece ili nacionalne pripadnosti. Ono na šta treba obratiti pažnju jesu veliki razmaci između dva posla, odnosno duže vreme između dve kompanije. Ako vam je takav CV zanimljiv, bitno je to ispitati na intervjuu. Kada kandidat dođe na intervju, često je bitnije posmatrati neverbalne znake, držanje, da li se osoba adekvatno obukla. Neverbalna komunikacija će nam reći više nego reči koje lako mogu biti navežbane. Tu se vidi i da li će se osoba uklopiti u kulturu firme. Čak i mali konktakt sa prostorom i kolegama može puno da nam kaže. Trema nije negativan pokazatelj kod kandidata, ona samo pokazuje da je osobi stalo do tog posla. Ako je osoba hladna i smirena, to može da znači da joj nije preterano važno šta će se desiti. Dobro je da na intervjuu bude i bar jedna osoba iz tima u kome će novi zaposleni raditi jer je jedna od najbitnijih stvari da se nova osoba uklopi u tim i njihov način rada. Tu nekada može da bude bitnija intuicija od onoga kakav je kandidat „na papiru“. Ovo pogotovo dolazi do izražaja prilikom daljeg rada timova. Iskustvo pokazuje da će se zaposleni zadržati na onom radnom mestu na kome se razumeju sa kolegama, imaju otvorenu komunikaciju i atmosfera je generalno prijatna, čak i ako ima nekih organizacionih propusta i problema.
Bonus sadržaj
Preuzmite infografik koji će vam pomoći da napišete savršen oglas za posao i privučete prave kandidate.
Želite da sebi olakšate proces zapošljavanja?
Za sve one koji žele da odu korak dalje, Ljiljana je pripremila dva stručna HR kursa. Naravno, kao i uvek, gledaoci BusinessBOX-a imaju posebne popuste kao i BONUS – sat vremena konsultacija sa HR stručnjakom (ukoliko kupe kurs). Za više informacija kliknite ovde. ….
Ovaj vebinar je sedmi po redu iz naše kutije pune trikova za uspešne preduzetnike. BusinessBOX Vam svakog drugog utorka potpuno besplatno donosi savete i iskustva stručnjaka iz određene oblasti koja je neophodna svakom biznisu. Pričaćemo o birokratiji, marketingu, online marketingu, poslovnoj psihologiji, motivaciji, ljudskim resursima, računovodstvu…