Kako isfinansirati svoju ideju i pretvoriti je u biznis sa Igorom Opačićem – Business BOX 15

Nedostatak finansija je jedan od najčešćih razloga zbog kojih se ljudi teško odlučuju na to da postanu preduzetnici. Nekima je ova oblast dosadna, a neki se boje kompleksnosti finansijskih procesa i smatraju da to nikada ne bi mogli da savladaju.

Igor Opačić radio je kao revizor, zatim je više od decenije radio u banci, a već osam godina ima svoju konsultantsku firmu koja se bavi finansijama. Baš zbog njegovog bogatog iskustva pozvali smo ga da nam pomogne da rastumačimo ovu vrlo važnu oblast.

Pogledajte ceo vebinar na temu „Kako isfinansirati svoju ideju i pretvoriti je u biznis“

Na vebinaru smo pričali

Kao preduzetnik, ne morate da budete finansijski stručnjak i znate da analizirate bilanse do najsitnijih detalja. Pre nego što krenete, vrlo je bitno da znate da li ste zapravo spremni da budete u potpunosti posvećeni svom biznisu, ili želite da vam to samo bude dodatna aktivnost pored stalnog posla. Morate da se prepustite i rizikujete.

Jedini način da držite stvari u svojim rukama jeste da pažljivo pratite svoje prihode i rashode.

Praćenje prihoda i rashoda

Jedna od najjednostavnijih da ovo postignete jeste da uzmete papir ili napravite Excel tabelu u koju ćete u narednih mesec dana unositi sve prihode i rashode.

Da, ovo je nešto što može da vam pomogne i u privatnom životu. Ako budete posvećeni, uspećete da promenite svoje finansijske navike, razvijete finansijsku inteligenciju i da zaustavite impulsivne kupovine. Takođe se preporučuje da je, kolika god vam je plata, 10% na mesečnom nivou koristite za određene investicije, a 10% uštedite za nepredviđene troškove.

Ukoliko želite da privučete investitore, jako je bitno da imate entuzijazam i izgledate „uspešno“ jer oni pre svega traže uspešan tim (znanje i iskustvo su nešto što se može nadomestiti, na početku je bitno da postoji motivacija).

Čak i kada mislite da ste svoju priču savršeno skockali, lako vam se može desiti da budete odbijeni. To ne znači da treba da odustanete. Motivacija može da bude podatak da je vlasnik korporacije „Starbucks“ imao 165 neuspešnih pokušaja da njegovu ideju prihvate investitori pre nego što je konačno uspeo.

U Srbiji postoje inostrani Venture Capital fondovi, postoje fondovi koji odobravaju grantove, događaji (takmičenja) na kojima je moguće dobiti sredstva… Osim tih kanala, postoje i „institucionalizovani“, tj. državni izvori. Verovatno ste čuli da je ova godina u Srbiji proglašena godinom preduzetništva.

Još jedna bitna stavka za svakog investitora jeste kako ćete obezbediti redovan priliv novca. Naravno, ne može se očekivati da će biznis odmah krenuti da stvara profit, i sa ovim procenama uvek treba biti krajnje realističan.

Jedna od trenutno povoljnih opcija jeste i bankarski kredit je je novac jeftin pa se određene sume mogu dobiti po dobrim uslovima. Ipak, u početnim fazama je najpametnije osloniti se na startup kredite koji su prilagođeni vašim uslovima.

Ukoliko želite da saznate šta je ono što banka prvo gleda kada podnesete zahtev za kredit, da li je pozajmljivanje novca uopšte dobra opcija za vas i šta da radite ako se vaš finansijski plan ne ostvaruje, pogledajte vebinar.

Kako pratiti svoje prihode i rashode?

Za vas smo ovog puta kao bonus pripremili vrlo koristan alat. Ovde možete preuzeti tabelu koja će vam olakšati da na mesečnom nivou vodite računa o svojim prihodima i rashodima, i tako eliminišete impulsivne kupovine, lakše planirate tok novca i ne morate da brinete oko toga da će troškovi nadmašiti prilive. Preuzmite tabelu.

Želite da držite svoje finansije pod kontrolom?

Igor je iskusni finansijski konsultant, a na njegovom sajtu možete pronaći korisne savete za finansijsku stabilnost. Sajt možete posetiti na ovom linku.
Ovaj vebinar je petnaesti po redu iz naše kutije pune trikova za uspešne preduzetnike. BusinessBOX Vam svakog drugog utorka potpuno besplatno donosi savete i iskustva stručnjaka iz određene oblasti koja je neophodna svakom biznisu. Pričaćemo o birokratijimarketinguonline marketinguposlovnoj psihologijimotivacijiljudskim resursimaračunovodstvu

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *