Zašto je važan vizuelni identitet – sa Bojanom Stefanovićem-Logoholikom – BusinessBOX 05

Ona čuvena „ali kod nas se to oduvek tako radi“ došla je glave brojnim malim i velikim biznisima. Nekima je i dalje teško objasniti da ulaganje u marketing i građenje brenda nije hir i uzaldno traćenje novca, već alat bez kog se ne može do profita. Bojan Stefanović je Logoholik koji je svoju karijeru počeo u štampariji, zatim je bio na poziciji umetničkog direktora u nekoliko beogradskih marketinških agencija pre nego što se odvažio da samostalno uplovi u preduzetničke vode. Danas vodi agenciju koja se fokusira na dizajn logoa i vizuelnog identiteta.

Pogledajte ceo vebinar na temu „Zašto je bitan vizuelni identitet i kako može da doprinese unapređenju poslovanja“

Na vebinaru smo pričali

Vizuelni identitet je vidljivi deo brenda i njegovo osnovno sredstvo prepoznavanja. To je ono što vas izdvaja iz mase i daje vam prepoznatljivost na tržištu. Boje i oblici koje publika povezuje sa vama i koji služe da se publici objasni sve ono što ne može rečima. Vizuelni identitet je „izlog“ vašeg biznisa. Zato svaki veći brend ima standardizovan vizuelni identitet kojeg se drži u svim svojim aktivnostima i postaje prepoznatljiv po svojoj boji i fontu (svi znamo koja je to „Koka Kola crvena“ i kako izgleda njihov logo). Vizuelni identitet nije vezan isključivo za kompaniju. Potreban je javnim ličnostima, proizvodima, uslugama, odnosno svima koji žele da prenesu pravu poruku i izazovu određenu reakciju. To se postiže uz pomoć pametno i stručno definisanog seta vizuelnih asocijacija koje su usmerene pre svega na delatnost i misiju. S obzirom na to da smo zatrpani sadržajem, logo ima samo 3 sekunde da skrene pažnju publike. Vrste logoa:
  1. Logotip – sastoji se od imena kompanije (slova) U pitanju je specifična tipografija, koja se najčešće koristi kod brendova koji imaju kratko i efektivno ime.
  2. Monogram – znak sastavljen od slova (npr. IBM, HP, BBC, Lego…)
  3. Ilustrativni logo – npr. „Playboy“ zeka, „Apple“ jabuka…
  4. Apstraktan logo – npr. Logitech, Toyota, Nike
  5. Pokretni logo – s obzirom na to da se mediji menjaju i postaju sve više interaktivni, ovo je očekivani pravac razvoja
  6. Kombinacija znak i logotip – npr. Telenor, Adidas (ova dva elementa mogu da se odvoje nakon određenog vremena, kada je već dostignuta prepoznatljivost)
Najvažnije odrednice vizuelnog identiteta su logo, boje i tipografija. Stil fotografije, vizit karte, fakture, flajeri, e-mail, newsletter-i, saopštenja za štampu, majice, uniforme, katalozi, nalozi na društvenim mrežama i drugi materijali prate ovu priču i moraju da budu dosledni.
Sve što izlazi iz firme je njen izlog i ostavlja određeni utisak kod publike, partnera i saradnika.
Za kvalitetan dizajn vizuelnog identiteta, jako je bitno prethodno istražiti i klijenta i tržište. Zato oni koji se time bave, poput Logoholika, imaju već pripremljene upitnike koji im otkrivaju sve što treba da znaju o željama i potrebama klijenta. Nakon što dobije sve odgovore, dizajner istražuje konkurenciju u datoj grani industrije, njihove boje i pozicioniranost. Zatim kreće „brainstorm“ i stvaranje osnovne ideje. Najbolja ideja se najpre skicira, a zatim se i tehnički izrađuje u odgovarajućem softveru. Prezentacija ideje je izuzetno bitna. Klijentu treba pokazati sve mogućnosti koje ima i kako će to tačno da izgleda. Nakon toga slede revizije, vrše se sitne popravke na osnovu zahteva klijenta i dolazi se do finalne verzije.. Ljudi često pogrešno razumeju posao dizajnera i veruju da su to samo dva klika. I zašto se onda pobogu to tako skupo naplaćuje kad to može da uradi bilo ko? Bojan je ispričao priču o ženi koja je zamolila Pabla Pikasa kada je naletela na njega u parku da nacrta njen kroki portret. Nakon što je on to učinio za manje od pet minuta, rekao joj je koliko bi to delo koštalo. Pošto je u pitanju bila ogromna suma, žena se zaprepastila. Ipak mu je trebalo samo pet minuta, to je stvarno previše skupo! Onda joj je on objasnio da je tih pet minuta rezultat celog života skupljanja znanja i veštine. Dakle, kad unajmljujete dizajnera, zapravo plaćate godine znanja, usavršavanja i iskustva, a ne „samo“ to što će vam nacrtati i izraditi taj mali logo.

Bonus sadržaj

Preuzmi infografik i postani stručnjak za dizajn za manje od pet minuta (ili samo nauči osnove o bojama, obilicima i tipografiji)

Želite da unapredite svoje poslovanje?

Ako Vam je potreban najbolji mogući „izlog“ za Vaš proizvod ili uslugu, Logoholik je tu sa popustima za sve gledaoce BusinessBox vebinara. Za više informacija o paketima pogledajte ovde. …. Ovaj vebinar je peti po redu iz naše kutije pune trikova za uspešne preduzetnike. BusinessBOX Vam svakog drugog utorka potpuno besplatno donosi savete i iskustva stručnjaka iz određene oblasti koja je neophodna svakom biznisu. Pričaćemo o birokratiji, marketingu, online marketingu, poslovnoj psihologiji, motivaciji, ljudskim resursima, računovodstvu

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *