Kako proveriti da li je vaš poslovni partner platežno sposoban – sa Bojanom Bojovićem – BusinessBOX 06

Mnoge firme, pogotovo u našoj zemlji, muku muče sa nenaplaćenim potraživanjima. Zato su u velikoj prednosti oni koji znaju kako da provere svoje potencijalne ili nove klijente. Na taj način iz poslovanja i saradnje sa drugim privrednim subjektima nestaje dobar deo rizika.

Bojan Bojović, vlasnik portala Preduzetnik.rs, govorio je upravo o metodama za proveru platežne sposobnosti klijenata. Ove metode su vrlo jednostavne i dostupne svima. Bojan ima bogato iskustvo na tržištu Srbije i kaže da je i pored zakonskog roka naplate od 60 dana, u našoj zemlji taj rok realno 122 dana (tj. četiri meseca)

Pogledajte ceo vebinar na temu „Kako proveriti da li je vaš poslovni partner platežno sposoban“

Na vebinaru smo pričali

Čak i pre nego što se pribegne proveri, postoji jedan pokazatelj koji nam može pomoći da odlučimo da li ćemo sa određenom firmom da stupimo u saradnju. Dovoljno je videti delatnost kojom se firma bavi. Najsigurnije je poslovati sa onima koji se bave izvozom (proizvoda ili usluga, kao što su npr. outsourcing IT kompanije u Srbiji)

Treba izbegavati saradnju sa klijentima koji prodaju proizvode velikim trgovinskim lancima (a nemaju “monopol” u svojoj delatnosti, već su mali subjekti) jer njima često treba i više od 300 dana da naplate svoja potraživanja, pa će neredovnije i izmirivati obaveze. Oni će prvo izmirivati obaveze prema svojim dobavljačima, pa tek onda ako ostane za usluge i konsultacije koje su iskoristili.

Sličan problem je sa subjektima u turističkoj delatnosti, pogotovo hotelima.

Većina ljudi zna da u bazi Agencije za privredne registre (APR) proveri osnovne informacije o bilo kojoj firmi. Dobar deo takođe zna da je preko Narodne banke Srbije moguće proveriti da li je određena firma u blokadi ili je bila blokirana u prošlosti.

Ako ovde otkrijemo da je neko bio blokiran nekoliko dana, to i nije razlog za brigu. Dešavaju se greške u plaćanju, pa se i solidnim firmama potkrade ovako nešto. Međutim, ukoliko je blokada trajala duže, i radi se o većim iznosima novca, to ne treba shvatati olako.

Pogledajte snimak vebinara za kompletan vodič za proveru boniteta firme kroz bilanse koji su dostupni svima na sajtu APR-a, kao i objašnjenje razlike između pojmova solventnost, bonitet i likvidnost.

Bonus sadržaj

Ako želite i vizuelnu pomoć pri analizi novih klijenata ili partnera, preuzmite infografik o uticaju likvidnosti i solventnosti na donošenje odluke o saradnji.

Želite da analizirate finansijsko poslovanje kao profesionalac?

Bojan je pripremio specijalnu ponudu za sve gledaoce Business BOX-a. Snižena cena za online obuku o finansijskoj analizi poslovanja koja će vam omogućiti da sami dođete do najbitnijih podataka koji su vam potrebni (ili znate kako da izanalizirate sopstvene finansije).

Da biste se prijavili na Bojanov kurs po promotivnoj ceni KLIKNITE OVDE.

….

Ovaj vebinar je šesti po redu iz naše kutije pune trikova za uspešne preduzetnike. BusinessBOX Vam svakog drugog utorka potpuno besplatno donosi savete i iskustva stručnjaka iz određene oblasti koja je neophodna svakom biznisu. Pričaćemo o birokratiji, marketingu, online marketingu, poslovnoj psihologiji, motivaciji, ljudskim resursima, računovodstvu

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *