Šta je ključ poslovnog uspeha? Sreća? Dobar tim? Povoljan trenutak? Kvalitetna komunikacija?
Gost devetog BusinessBOX-a ima odgovor na ovo pitanje.
Boris Teodosijević bavi se preduzetništvom već više od 20 godina. Kroz brojne poslovne izazove, shvatio je da postoji samo jedna veština kojom treba da ovlada da bi bio uspešan. Ta veština je komunikacija. Otkad je to shvatio, Boris konstantno uči i usavršava se. Pošto se komunikacija (nažalost) ne uči u školama, godinama je skupljao znanja iz različitih izvora i testirao ih u praksi. Danas je izvršni direktor Mense Srbije i radi kao profesionalni trener i predvač.
Pogledajte ceo vebinar na temu „Kako vam dobra poslovna komunikacija može pomoći u povećanju broja klijenata“
Na vebinaru smo pričali
Za ljude, komunikacija je sredstvo prenošenja i akumuliranja znanja. To je ono što nam je omogućilo da budemo najnaprednija vrsta na planeti. Iako ljudi misle da je govor glavni način komunikacije, to nije slučaj. Ipak, prva vrsta komunikacije koju ljudsko biće savlada i prevashodno primećuje i koristi je neverbalna komunikacija.
Pravila komunikacije važe i u svetu tehnološke komunikacije i uživo. Dakle, nema veze da li komunicirate offline ili online.
Pored neverbalne komunikacije, u poslovnom svetu, ne smemo da zapostavimo ni verbalnu ni podsvesnu komunikaciju, podjednako moramo ovladati ovim oblastima i koristiti ih zato što svaki naš potez može da izazove određene rezultate.
Ipak, bitno je naglasiti da je ovo nešto što SVI treba da nauče. Čak i oni iz „stare garde“ koji misle da njima nije vreme da više uče nove stvari. Živimo u vremenu u kome se sve brzo menja i neophodno je konstantno učiti da bi vaš posao mogao da ide u korak sa promenama.
Mnogi imaju otpor prema online komunikaciji. Prednosti ovakvog komuniciranja jesu to što je brzo, svuda dostupno, moguće je kontaktirati bilo koga, bilo gde. Međutim, bez obzira na sve te prednosti, neophodno je da znamo i upotrebljavamo pravila komunikacije.
Kvalitetna komunikacija je ona koja će vas dovesti do vašeg cilja.
Kvalitetnom komunikacijom možete zatvoriti prodaju, dobiti poziciju u kompaniji koju želite ili progurati neku svoju ideju.
Neverbalna komunikacija postoji čak i kada pišemo email ili poslovno pismo u drugoj formi. Tu će i one najsitnije greške ili odabir reči uticati na utisak koji sagovornik stiče o nama (da li vam je zaista stalo do te komunikacije, koliko ste stručni u svom poslu…)
Uživo, tri stvari koje su najbitnije u komunikaciji su reči koje izgovaramo (7%), ton glasa (38%) i neverbalni znakovi (55%). Zato je bitnije kako nešto kažemo nego šta tačno kažemo.
NLP (neurolingvističko programiranje) je zapravo podsvesna komunikacija. To su oni delovi komunikacije koji (za razliku od verbalnih i neverbalnih) nikako ne mogu da idu sami od sebe. Ideja je „programirati“ um sagovornika putem govora. Time programiramo njihove želje, ciljeve, emocije, i postižemo onakve rezultate kakve želimo. To postižemo tako što se ne obraćamo njihovoj svesti, već podsvesti. Ovo je otud što na svest otpada tek 10-20% našeg mentalnog bića. Ostatak je podsvest.
Ovakva manipulacija nije negativna. Sve zavisi od toga kako je koristimo. Čak i vaspitanje je vid manipulacije.
Međutim, u procesu usavršavanja, moramo voditi računa o redosledu stvari koje učimo. Prvo je bitno ovladati javnim nastupom kao neizbežnim segmentom svakodnevnog života. To je srž komunikacije i u poslovnom i privatnom životu.
Kako komuniciramo?
Za vas smo izdvojili i u infografik spakovali najbitnije informacije o komunikaciji koje će vam pomoći da krenete da upravljate svojom svakodnevnom poslovnom i privatnom komunikacijom. Infografik preuzmite ovde.
Želite da ovladate veštinom javnog nastupa?
Boris je za sve gledaoce BusinessBOX-a pripremio veliki popust za svoj kurs o javnom nastupu koji sadrži potrebnu teoriju i mnogo praktičnih vežbi.
….
Ovaj vebinar je deveti po redu iz naše kutije pune trikova za uspešne preduzetnike. BusinessBOX Vam svakog drugog utorka potpuno besplatno donosi savete i iskustva stručnjaka iz određene oblasti koja je neophodna svakom biznisu. Pričaćemo o birokratiji, marketingu, online marketingu, poslovnoj psihologiji, motivaciji, ljudskim resursima, računovodstvu…