Da li je u komšijskom dvorištu stvarno zelenija trava? Preduzetnik ovde i u inostranstvu

Koje su prednosti, a koje mane odlaska u inostranstvo? Na koji način možemo ovde primeniti sve ono što smo naučili u inostranstvu? Koje su to tajne organizacije posla u jednom Guglu?

O ovoj temi smo razgovarali sa Lazarom Džamićem koji je jedan od vodećih svetskih digitalnih stratega. Lazar je do nedavno bio zaposlen u kompaniji Gugl, često je govornik na konferencijama, izdao je nekoliko knjiga, a od 2015. je i predavač na Fakultetu za medije i komunikacije.

Pogledajte ceo vebinar na temu „Da li je u komšijskom dvorištu stvarno zelenija trava? Preduzetnik ovde i u inostranstvu“

 

 

Na vebinaru smo pričali

Svako tržište ima svoja ograničenja. To je jedan od faktora koji tera profesionalce da traže znanje i iskustvo u drugim zemljama i različitim sredinama. Lazar je upravo jedan od ljudi koji je u potrazi za novim izazovima otišao preko granice. Na vebinaru je govorio o načinima da iskoristimo primere iz inostranstva i primenimo ih u svojoj zemlji.

Koje su prednosti, a koje mane odlaska u inostranstvo?

Lazar je na svom primeru objasnio zbog čega slika života u inostranstvu i rada u velikoj kompaniji nije crno-bela već ima mnogo nijansi između.

S jedne strane, tu su mogućnosti za konstantno usavršavanje, timski rad na potpuno novom nivou uz izuzetno konstruktivnu komunikaciju i  profesionalizam u svim sferama.

S druge strane, život je izuzetno skup, slobodnog vremena nema i to sve rezultira u konstantnom osećaju umora.

Odakle generalizacija da je uvek tuđe lepše i bolje? U Srbiji je dosta zastupljena mešavina kompleksa niže vrednosti i arogancije prema onome što dolazi iz inostranstva. Često nam se čini da bi sve bilo bolje samo da smo „tamo negde“, ili da je kod nas malo više kao kod „njih“

Koji mentalni sklop je idealan za razvoj preduzetništva i da li ga mi u našoj zemlji imamo?

Nema velike razlike između potrebnog mentalnog sklopa za uspešnog preduzetnika ovde ili u inostranstvu. U inostranstvu, profit vam često ne dozvoljava da funkcionišete u konkretnom okruženju i uvek morate racionalno da razmišljate o onome što radite i o svom timu.

Ipak, ubeđenje je ono što mnogo bolje motiviše u bilo kojoj situaciji. Ni novac nije konkurencija ubeđenju kao faktoru motivacije.

Ono što možemo primetiti kao nedostatke u našoj preduzetničkoj kulturi jeste da se slabo udružujemo, nedostaje kolegijalnost, naše timove je često teže organizovati i timovi uglavnom ne dobijaju odgovarajuće treninge.

Kako da naša trava bude „najzelenija“, tj. kako da izgradimo bolju preduzetničku klimu

Nije dovoljno imati samo plan i posvetiti se njegovom ostvarenju. Potrebno je napraviti pravi balans između svih elemenata, imati jasnu viziju, stalno analaizirati svoje rezultate i biti uporan, a Lazar je na vebinaru otkrio kako se ovo može postići.

U čemu je tajna Gugla?

Gugl je kompanija koja stavlja akcenat na konstantno učenje. Oni imaju neverovatnu snagu brenda. Druge kompanije pri zapošljavanju gledaju diplome, dok Gugl ima specifičan proces odabira talenta i pronalaženja pravog mesta za svaku osobu. O tome kako oni stimulišu odgovornost i kako zaista izgleda raditi za Gugl pogledajte u vebinaru.

Istorija marketinga uči nas o budućnosti

Nova knjiga Lazara Džamića „Advertising page“ je autentično tumačenje realnosti i mitologije Srbije s kraja XX veka: dokument užasa i urnebesa jednog ludog vremena kao strateški vodič za kretanje kroz komunikacijske prostore modernog sveta. Ovo je dvadeseto dopunjeno izdanje. Knjigu možete poručiti ovde.

1 komentar na “Da li je u komšijskom dvorištu stvarno zelenija trava? Preduzetnik ovde i u inostranstvu”

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *